A Határtalanul program keretében az Apor Vilmos Római Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola, Gimnázium és Kollégium 7. évfolyamos tanulói 2018.05.06-09-ig Máramarosba, Észak-Erdélybe kirándultak.
Az utazás célja, a határon túli magyarok életébe való bepillantás, helyzetüknek a megismerése maradandó élményt adott minden résztvevő gyermeknek. Találkozhattak, beszélgethettek, játszhattak Máramarosban élő diákokkal. Megismerkedhettek egy számukra már távolinak, idegennek tűnő élettel, a földből, állattartásból élő gazdálkodóéval. Ennek minden kisebb-nagyobb eseménye újdonság volt számukra. Elmondhatják, hogy a kulacsukba a vizet gémeskútból húzták, szekérről ismerték meg Koltót, láthatták esténként a legelőről hazatérő csordát, lovakat, stb. Érdeklődve figyelték, a néptáncosokat, a népviseletet-melyet még ma is rendszeresen hordanak a máramarosiak, csodálva hallgatták a népdalokat éneklő domokosi diákokat, megízlelhették ételeiket, focimeccset játszhattak a koltói fiúkkal. Jó szívvel adták át adományaikat, ajándékaikat. Természetesen találkoztak gondjaikkal is. Látták küzdésüket a magyarságuk megőrzéséért, aggodalmukat fogyatkozó létszámuk miatt. Értük szólt diákjaink imája a szatmárnémeti templomban.
Gyönyörű tájakon túráztak: Kővár, Bódi-tó. Magyar kulturális emlékeket kerestek fel Szatmárnémetiben. Miszmogyoróson, Nagybányán, Koltón. Máramaros népi építészetét ismerték meg a dióshalmi fatemplomnál, a barcánfalvi kolostornál, a máramarosszigeti skanzenben, a szaploncai Vidám temetőben.
Tartalmas, lélekmelengető négy napot tölthettek Máramarosban.
Némethné Varga Ildikó
projektfelelős