Gondolattal, szóval, cselekedettel… a Teremtés védelméért címmel szólította meg, hívta a gyerekeket, fiatalokat a Katolikus Pedagógiai Intézet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Teremtésvédelmi Kutatóintézetével együttműködve az ország katolikus iskoláiból, hogy alkotásaikkal lehetőségeket, inspirációt, példát mutassanak, hogyan tudják megóvni a teremtett világ szépségét.
A felhívás termékeny talajra talált, hiszen több, mint 200 pályamű érkezett. A beérkezett pályaműveket a zsűri öt kategóriában értékelte első, második és harmadik helyezéseket megállapítva. A 221 pályamunka közül így 15 alkotás részesült díjazásban. Nagy örömünkre, az Apor Iskola növendékei közül ketten is helyezést értek el.
A verseny ünnepélyes díjátadójára 2024. május 31-én került sor a Katolikus Pedagógiai Intézet székházában Budapesten. A program elején Barcsák Marianna, a Katolikus Pedagógiai Intézet igazgatója és Hidvéghiné Dr. Pulay Brigitta, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Teremtésvédelmi Kutatóintézetének tudományos munkatársa köszöntötte a megjelenteket. Ezután dicsőítő zene, majd Dr. Stift Zoltán – Angelico atya, katolikus lelkipásztor rajzos evangelizációja következett.
A díjak átadása a díjazott művek és alkotók bemutatásával, értékelésével történtek. Iskolánk eredményes tanulóinak alkotásai mellett a róluk szóló laudáció olvasható.
HARDON LAURA 9.C osztály – 9-10. évfolyamosok kategóriája II. helyezett
„Laura munkájában megszemélyesíti a Természetet és a káros Iparosodást. A természet egy szürreális nőalak, akinek hegységek és folyók alkotják a hajkoronáját, üde színekkel, kék ég előtt jelenik meg. A másik figura szürke ködből hajol elő, gyárak, szennyezőanyagok, fekete füst alkotják. A Természet kiszolgáltatottnak tűnik, a fekete figura határozott, magabiztos, ahogyan a nőalak arcát felemeli. A kép üzenete egyértelmű, segítenünk kell a Természetnek. Az alkotás értékét a szürrealista látásmód, az igényes kivitelezés, a gondolati tartalom kifejezőereje, egysége határozza meg.”
HORVÁTH LUCA 9.C osztály – 9-10. évfolyamosok kategóriája III. helyezett
„Luca alkotásán a természet egyetlen fába sűrűsödve jelenik meg, mely egy sziklafal szélére szorulva a szakadék fölé hajlik, mert mindent beborít az erőszakosan növekvő városi civilizáció betontengere. Jól érzékelhető a kontraszt az élő fa piciny színfoltja és a hatalmas szürkeség között. A sziklafal vonala ketté osztja a kép felületét, szinte érezzük, hogy ez a határ, ami még egyensúlyt tartott, de a kis fa vesztével ez a határ is átszakad. Az utolsó órában vagyunk, most kell cselekedni a teremtés védelméért! Luca munkáján a város ábrázolásának grafikus keménysége, vonalassága erős kontrasztot tart a természet színes, lágyabb ábrázolásmódjával.”
Pintérné Gergics Ágnes felkészítő tanár