Székelyföldi Csillagtúra
HAT-KP-1-2025/1-000361, HAT-KP-1-2025/1-000842
osztálykirándulás hetedikeseknek, 2026

Iskolánk 7.B és 7.d osztálya sikeresen pályázott a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett „Határtalanul!” program keretében, amelynek célja a külhoni magyarsággal való kapcsolatok elmélyítése. A nyertes pályázatok (HAT-KP-1-2025/1-000361 és HAT-KP-1-2025/1-000842) lehetőséget biztosítottak arra, hogy öt napon keresztül Erdély magyarok lakta vidékeit látogassuk meg. A program címe és tematikája: „Székelyföldi Csillagtúra”, amely nemcsak földrajzi, hanem történelmi és kulturális utazást is jelentett számunkra.
A kirándulás során a diákok 6 422 800 Ft -os osztályonkénti támogatással személyesen ismerkedhettek meg a külhoni magyarság életével, hagyományaival és történelmi örökségével. A program minden szempontból komplex módon szolgálta az oktatási-nevelési célokat, miközben tartalmas közösségi élményt is nyújtott.
A program állomásai:

1. nap: Kolozsvár – Rövid városnézésen vettünk részt, megtekintettük a Szent Mihály-templomot, amely Erdély második legnagyobb gótikus temploma, mellette pedig a város jelképe, Mátyás király lovasszobra áll. Elsétáltunk Mátyás szülőházához is.
2. nap: Bögözön a református templomot látogattuk meg. A kb. 1 órás program során Dezső Tibor Attila tiszteletes úr mutatta be a környék egyik lejelentősebb középkori templomát annak XIV. századi freskóival, különleges fakazettás mennyezetével és székelyrovásírásos emlékeivel együtt.
Kirándultunk a Vargyas-szorosban. Ez kétségkívül Erdély és ezen belül a Székelyföld egyik legszebb és legérdekesebb természeti látnivalója, barlangjaival, mészkőszirtjeivel, tanúszikláival, jellegzetes élővilágával egyaránt.
Székelyudvarhelyen, város központjában látható a 2004-ben felavatott Emlékezés Parkjában, tizenhárom mondahős és történelmi személy mellszobrai mellett emlékeztünk történelmünk jelentős eseményeiről.
3. nap: Szent Anna-tavat és a Mohos Tőzeglápot kerestük fel.. Erdély szívében, a Keleti Kárpátok Csomád vonulatának legfiatalabb ikerkráterében fekszik a legendás Szent Anna-tó és nagy testvére, a Mohos tőzegláp. Ez a terület botanikai világritkaságoknak, jégkorszakbeli növénykülönlegességeknek ad otthont. Csíkszeredá, a Mikó-vár és benne a Csíki Székely Múzeum megtekintése, amely a Csíkimedence kulturális örökségébe tekinthettünk be, míg Csíksomlyón, felkeressük kegytemplomot, és a csodatévő, több min 500 éves, fából készült Mária-szobrot.
4. nap: A székelyföldi fazekasság központjában, Korondon hagyományőrző fazekasműhelyt látogatunk, és elkészítettük saját edényeinket is. Programunk második részében pedig kürtős kalácsot készítettünk. Kora délután Farkaslakán, rövid megemlékezést tartottunk Tamási Áron, a Kossuth-díjas székely magyar író sírjánál, majd Szejkefürdőn, tiszteletünket tettükk Orbán Balázs, „a legnagyobb székely” sírjánál és megtekintettük a Mini Erdély Parkot.
5. nap: Hazafelé út közben a Tordai Sóbányát látogattuk meg. Ez a föld alatti világ egyszerre lélegzetelállító és varázslatos, ahol a sci-fi filmeket idéző látvány, a gyógyhatású sós levegő és a történelmi hangulat különleges élményt nyújtott mindannyiunknak.
A program során tanulóink nemcsak a természet szépségeiben és az épített örökségben gyönyörködhettek, hanem aktív részesei is lehettek a kulturális életnek. A kirándulás maradandó élményeket nyújtott: elmélyítette a történelmi ismereteket, erősítette a nemzeti identitást, és fejlesztette a szociális érzékenységet. Diákjaink nyitottabbá, érdeklődőbbé váltak, számos új barátság szövődött, és osztályközösségeink is megerősödtek. Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásáért, valamint a Rozetta Tours Utazási Iroda szakszerű szervezőmunkájáért. Kirándulásunk nem csupán egy tanulmányi út volt, hanem egy életre szóló közösségi és lelki élmény, amelyet mindannyian magunkkal hoztunk haza.