Főoldal      E-mail
Eseménynaptár
Közlemény
Apor Vilmos Római Katolikus Óvoda,
Általános Iskola,
Alapfokú Művészeti Iskola,
Gimnázium és Kollégium
9024 Győr, Pátzay Pál u. 46.
Adószám: 18525845-2-08
OM: 030712
 
 
 
 
 
 
Iskolai étkeztetés
Határtalanul
Gyermekvédelem
Adó 1%

Kedves Szülők!

Kérjük Önöket, hogy adójuk egy százalékával támogassák az

 
Egyházi Iskolák és Templomok Fenntartásáért Alapítványt
9021 Győr, Káptaladomb 5/B
adószám: 19111421-1-08
bankszámlaszám: 11737007-20529396
 
A másik egy százalékról is rendelkezhetnek:
A kedvezményezett technikai száma, neve:
0011 Magyar Katolikus Egyház
 
Továbbra is lehetőségük van az 1% felajánlásával az iskolát támogatni az alábbi módon is: 
 
Apor Vilmos Római Katolikus Iskola Alapítvány
Adószám: 19112958-1-08
Számlaszám:
10200249-33072856-00000000
 
Hálás szívvel köszönjük az iskola számlájára küldött támogatásukat is.
Apor Vilmos Római Katolikus Óvoda, Általános Iskola,
Alapfokú Művészeti Iskola, Gimnázium és Kollégium
9024 Győr, Pátzay Pál u. 46.
adószám: 18525845-2-08
bankszámlaszám: 10700031-70870941-51100005
 
 
........................................................
  
Aporos alkotások

 

Aporos diákok alkotásai a városnak
A Győri Kommunális Szolgáltató Kft felkérésére, gipszkartonra festett nagyméretű képeket készítettünk.

Bővebben>>

 

 

 

A mesék birodalmában
A Kisalföld szerkesztősége megkereste iskolánkat, hogy egy meseíró pályázathoz illusztrációkat készítsünk...
Részletek>>
 

 

Énekkari CD
A 15 éves jubileum alkalmából jelent meg az iskola énekkarának második CD lemeze a Magyar Kultúra Kiadó gondozásában, Gloria in Excelsis Deo címmel. Részletek>>

 

 

 

 

Apor antológia
Jubileumi tanévünk alkalmából megjelent az új Apor antológia. Részletek>>
 

 

 

 

 

 

Ikon
Bukits Ernő tanár úr "A Tápláló és tanító Krisztus" című ikonfestménye az aulában látható...
 

 

Pályázatok

 

TÁMOP-3.2.11/10-1-2010-0229

Élményszerű tanulás, kultúra és tehetséggondozás>>

TIOP 1.1.1/07/1-2008-1156

Számítógépes infrastruktúra bővítés>>

Apor Alapítvány KEOP - 4.2.0/A/09-2009-0007>>
 

Támop 3.4.3-08/2 pályázat
Iskolai tehetséggondozás
Részletek>>
 

Környezet és Energia Operatív Program
2009.6.1.0/A-2009-0050>>

Épületenergetikai fejlesztés
KEOP-4.10.0/A/12-2013-0273>>

 

 
Aktualitások
2026.06.15.
TSZM zárókirándulás
A Tiszta Szívek Mozgalmának idei utolsó programjára június 9-én került sor a kismegyeri Isteni Irgalmasság-templomban. A résztvevőket Bartók Ferenc bencés plébános fogadta, aki bemutatta a 2011-ben felszentelt templomot...
2026.06.15.
TSZM zárókirándulás
A Tiszta Szívek Mozgalmának idei utolsó programjára június 9-én került sor a kismegyeri Isteni Irgalmasság-templomban. A résztvevőket Bartók Ferenc bencés plébános fogadta, aki bemutatta a 2011-ben felszentelt templomot...
2026.06.15.
Az Apor Kórus a Zene Házában
Már alig vártuk, hogy eljöjjön az a júniusi nap, amikor együtt kirándulhatunk. Az időjárást megrendeltük, meg a vonatot is, mert kivételesen nem 60 perc késéssel indultunk el Győrből. Ragyogó napsüté...

Aktualitások

« 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 »

2026.06.15. - TSZM zárókirándulás

A Tiszta Szívek Mozgalmának idei utolsó programjára június 9-én került sor a kismegyeri Isteni Irgalmasság-templomban. A résztvevőket Bartók Ferenc bencés plébános fogadta, aki bemutatta a 2011-ben felszentelt templomot. Az épület egyszerűségében is hűen tükrözi a bencés rend lelkiségét.
A templom különleges értékei közé tartozik az oltárban elhelyezett II. János Pál pápa vérereklyéje, valamint a XIII. századból származó Mária-szobor. A templombelső művészi gazdagságát tovább emeli az oltár mögött álló monumentális feszület, amely Rieger Tibor Kossuth-díjas szobrászművész alkotása. A megfeszített Krisztust hársfából faragta ki a művész. A keresztút gyönyörű tűzzománc képei Hertay Mária grafikus- és tűzzománcművész munkái. A templomlátogatást követően közös fagyizással és kötetlen beszélgetéssel zártuk az idei programot.
Némethné G. Krisztina és Nagy Ildikó
 

2026.06.15. - TSZM zárókirándulás

A Tiszta Szívek Mozgalmának idei utolsó programjára június 9-én került sor a kismegyeri Isteni Irgalmasság-templomban. A résztvevőket Bartók Ferenc bencés plébános fogadta, aki bemutatta a 2011-ben felszentelt templomot. Az épület egyszerűségében is hűen tükrözi a bencés rend lelkiségét.
A templom különleges értékei közé tartozik az oltárban elhelyezett II. János Pál pápa vérereklyéje, valamint a XIII. századból származó Mária-szobor. A templombelső művészi gazdagságát tovább emeli az oltár mögött álló monumentális feszület, amely Rieger Tibor Kossuth-díjas szobrászművész alkotása. A megfeszített Krisztust hársfából faragta ki a művész. A keresztút gyönyörű tűzzománc képei Hertay Mária grafikus- és tűzzománcművész munkái. A templomlátogatást követően közös fagyizással és kötetlen beszélgetéssel zártuk az idei programot.
Némethné G. Krisztina és Nagy Ildikó
 

2026.06.15. - Az Apor Kórus a Zene Házában

Már alig vártuk, hogy eljöjjön az a júniusi nap, amikor együtt kirándulhatunk. Az időjárást megrendeltük, meg a vonatot is, mert kivételesen nem 60 perc késéssel indultunk el Győrből.
Ragyogó napsütésben gyalogoltunk a Városligetig, egyenesen fel a Néprajzi Múzeum sáncának tetejére, ahol jutalmul a meredek lépcsőkért páratlan panorámában részesülhettünk, miközben a mindennapi testnevelést is teljesítettük. Utána szabadon élveztük a Városliget zöldjét a Magyar Zene Háza bűvöletében.
 
 
Az interaktív kiállítást tavaly nem volt elég egyszer végig járni. Most különösen a 20.századi lehetőségeket próbáltuk ki, a modern komponálástól a 20-sz. 2.felének nagy könnyű zenei csillagainak slágerein át, a filmzenéig. A végén a pihenőszobában a csillagos ég alatt relaxáltunk. Az ikonok fölé tartva a kezünket, felelevenedett a kiállítás egy-egy korszaka.
Közben néhány fiú (a néhányból) a Hangdóm Pink Floyd vetítését élvezhette, amit egy pillanatig sem bántak meg.
Egy kis souvenir boltjárás után indultunk útnak, a Keleti pu.-tól, szó szerint végig metróztuk a várost Kelenföldig, hogy a hazafelé induló vonatot elérjük. A kicsik közül volt, akinek ez volt élete első metrózása Budapesten. Annyira jól időzítettük a hazaérkezést, hogy a Győrre lezúduló záport már mindenki majdnem otthonról nézhette.
Ebben a tanévben is sokat dolgoztunk a próbákon délután, odatettük magunkat, és csodákat alkottunk, nem mellesleg kiemelt Arany minősítést értünk el az országos minősítőn. Így most mindenkinek jól esett ez a kis pihenés. Megszavaztuk az év legjobb, számunkra legkedvesebb koncertjének a karácsonyit és már a hazaúton a lehetőségeket is latolgattuk, hogy milyen különleges dolgot lehetne énekelni jövőre. Addig még vár ránk a nyár, ami a feltöltődésé, a pihenésé!
Köszönet az egész éves munkáért minden kórustagnak, a szülőknek, az iskolának a támogatásért!
Jövőre folytatjuk!
Iván Gabriella
az Apor kórus karnagya
 

2026.06.13. - DÖK évzáró

Egy újabb mozgalmas évet tudhatunk magunk mögött. Rengeteg program szervezése, segítése követhető nyomon a DÖK tevékenységében. Volt miről beszélgetni az év végi záróösszejövetelünkön, amit Győrújbaráton szerveztünk meg. A találkozón foci, kosárlabda, teke és BUMM-PUFF játékot követően elköszöntünk az végzősöktől. Az ebédnél Ferenc atya is megtisztelt bennünket, aki Jézus szíve ünnepéhez kapcsolódva szólt buzdító gondolataival a fiatalokhoz. Végül ettünk egy jó paprikáskrumplit, ami a közös főzésünk finom eredményeként tálalhattunk. To be countinued...
 

2026.06.11. - APOR AMI - Művészeti Alkotónap Pápán

2026. június 3-án Művészeti Alkotónap keretén belül vittük el növendékeinket – 70 fő részvételével - Pápára, ahol a Pannonia Reformata Múzeumban, a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos gyűjteményi könyvtárában és az Esterházy-kastélyban ismerkedhettünk egyháztörténeti-, művészeti-, irodalmi-, történelmi értékeinkkel.
A tanulókat három csoportra osztva jártuk végig a különleges helyszíneket.
 
1. csoport – Előképzős diákok
Rendkívül tartalmas, interaktív és alkotókedvvel teli tanulmányi kiránduláson vettünk részt az előképzős csoporttal Pápán. A nap folyamán három csodálatos kulturális állomáson fordultunk meg, ahol a gyerekek nemcsak nézelődtek, hanem aktív részesei is voltak a történelemnek és a művészeteknek.
Első állomásunkon a nyomtatás mesterségével ismerkedtünk meg a Dunántúli Református Egyházkerület Tudományos gyűjteményi könyvtárában. A gyerekek egy igazi, korabeli nyomdagépen maguk is kipróbálhatták a hagyományos nyomdászmesterséget. Különleges és felemelő élmény volt, hogy a csoportból mindenki saját kezűleg nyomtathatta ki a Nemzeti dalt, a frissen készült, történelmi hangulatú nyomatokat pedig büszkén, óriási örömmel vitték haza a diákok.
A második állomás volt a nap fénypontja, ahol kicsit kalandozhattunk az ókori Egyiptom világába. Ennek az élménynek a Pannonia Reformata Múzeum adott helyet. A „Hori titkai” nevű egyiptomi tárlat teljesen elvarázsolta a gyerekeket. A diákok kedvence és a nap legnagyobb sikere a múzeumpedagógiai alkotómunka volt: óriási lelkesedéssel, elmélyülten festették meg saját egyiptomi amulettjeiket.
A harmadik állomásunk a barokk pompát idéző Esterházy-kastély volt. Ott múzeumpedagógus vezetésével zajlott az „Élet a kastélyban” című interaktív foglalkozás és az élő történelem tárlatvezetés. A szakavatott irányításnak, a korhű ruháknak és a játékos feladatoknak köszönhetően szinte megelevenedett a múlt, és a gyerekek teljesen átélhették a korabeli főúri hétköznapokat.
Kísérőtanárok: Horváthné László Laura, Kosztyu Barbara pedagógiai asszisztens
 
2. csoport: Alapfok 2. évfolyamos diákok
A második csoport első helyszíne a Pannonia Reformata múzeum egyiptomi tárlata volt, amelynek keretében Hori titkairól kaptunk értékes információkat, a világviszonylatban is kuriózumnak számító óegyiptomi koporsó és múmia megtekintése közben. A kiállítás installációja tartalmas, sokszínű, pedagógiai szempontból is jól hasznosítható tárlatot eredményezett a gyerekek nagy örömére. A kiállításhoz kapcsolódóan szépséges amuletteket festhettek a diákok.
Következő állomásunk helyszíne az Ótemplom volt, ahol Jézus Krisztus életéről a keresztény ünnepek fonalán láthattunk-hallgattunk tárlatvezetést és alkothattak a gyerekek pünkösdi kopogtatót.
A nap utolsó állomásán az Esterházy-kastélyban a főúri enteriőrökben gyönyörködhettünk. Csodálatos és felemelő érzés volt ez a program is.
Kísérőtanárok: Imrefi-Katyi Veronika, Boda Ildikó
 
3. csoport: Alapfok 3., 4. és a Továbbképző diákjai
Első állomásként a Református Ótemplomba, a Pannonia Reformata épületébe érkeztünk, ahol a Hajlék az örökkévalóságban című tárlatot tekintettük meg vezetéssel. Izgalmas volt felfedezni egy református templomot, megállapítani miben más és miben azonos a mi katolikus templomainkkal.
A gyönyörű épület, s a karzaton található kiállítás az evangélium üzenetéről, keresztény hitünkről szólt, így hamar otthonéreztük magunkat ebben a templomban.
A tárlatvezetés során keresztény szimbólumokat, motívumokat gyűjtöttünk, halat, bárányt, szőlőt, szegfűt és gránátalmát, pelikán madarat. A kiállítás megtekintése után az alkotótérbe vonultunk, ahol a református templomok mennyezeti kazettáit idéztük meg. Egy kis falapra rajzoltuk meg a kiállításban kiválasztott motívumot, s akrilfestékkel festettük ki. Nagyon élveztük a kreatív feladatot.
A református templomból rövid sétával jutottunk el a Dunántúli Református Egyházkerület gyűjteményi könyvtárába. Itt ismét egy érdekes program várt bennünket. Megismerkedtünk a könyvtár kincseivel (Petőfi és Jókai kézirataival, Jókai Mór rajzaival), Petőfi Sándor és Jókai Mór Pápához kötődő diákéveivel a róluk szóló kiállításokban. Aztán egy eredeti reformkori nyomdagépen nyomtathatta le mindenki magának a Nemzeti dal szövegét.
A nap záróprogramja a csodás Esterházy-kastély volt. Gyönyörködtünk a barokk épületben, az emeleti főúri enterőrökben, s olyan különleges kiállítást is megtekinthettünk, mint Nemcsics Antal tárlata. Különlegesek voltak színtani művei, festményei, különleges mozgó képei.
A kastélyból aztán a vasútállomásra sétáltunk. Sem az eső, sem a fáradtság nem tudta elrontani kis csapatunk hangulatát. Rengeteg élményt, szépséget kaptunk ezen a napon, köszönet a szervezésért.
Kísérő pedagógus: Pintérné Gergics Ágnes
 
AMI beszámoló képek>>
 

2026.06.10. - Strandkézilanda Diákolimpia Országos Döntő

Június 6-9-ig rendezték a IV. és az V-VI. korcsoportos Strandkézilanda Diákolimpia Országos Döntőit Salgótarjánban. Iskolánk mindkét korosztályban kvalifikálta magát a rendezvényre. Sőt az idősebbeknél a balatonakarattyai elődöntőben a nevezett két aporos csapat játszotta egymás ellen a finálét. Hiába a balatoni siker, az országos döntőbe jutott iskolák csak egy csapattal képviseltethetik magukat. Iskolánk gyermekei többször állhattak a dobogó legfelső fokára. Idén azonban történelmet írtunk!
 
Mindkét korosztályban I. helyen végeztek az aporos kézisek!
 
A legjobb játékos díjat a nagyoknál Németh Péter, a kisebbeknél Bartal Máté hozta el. Köszönjük az iskola, az egyesület (GYFKKA, SZESE) támogatását, az ellátogató szülők sportszerű buzdítását! Gratulálunk a fiúknak és Laci bácsinak, aki a legjobb felkészítő-testnevelő tanár díjat duplán is bezsebelte!
 
Sok sikert a IV. Kcs terem diákolimpián a fiúknak! Hajrá Apor💪
 
 

2026.06.09. - Lurkó-misszió a gyermekosztályon

A Tiszta Szívek Mozgalmának gimnazista tagjai az idei tanévben is ellátogattak a Petz Aladár Egyetemi Kórház Gyermekosztályára, hogy közös játékkal és beszélgetéssel szebbé tegyék a kis betegek napjait. Jelenlétükkel igyekeztek enyhíteni a műtét utáni fájdalmakat és szomorúságot, valamint mosolyt csalni a gyermekek arcára. Diákjaink örömmel kapcsolódtak be a Lurkó Alapítvány önkénteseinek szolgálatába, megtapasztalva, hogy a szeretettel végzett apró gesztusoknak milyen nagy erejük van. Hálás szívvel köszönjük minden részt vevő diákunknak az önzetlen szolgálatot és bízunk benne, hogy ezek a találkozások nemcsak a kis betegeknek, hanem fiataljainknak is maradandó élményt és lelki gazdagodást jelentettek.
 
 

2026.06.08. - Tanévzáró kiállítás

 

2026.06.07. - Testvériskolánk diákjainak látogatása iskolánkban

Június 2-án iskolánk vendégei voltak a sachsenbrunni gimnázium 11. osztályos diákjai. A nap folyamán iskolánk tanulóinak vezetésével megismerkedtek intézményünkkel, majd egy közös projekt keretében beszélgettek jövőbeli terveikről és elképzeléseikről. A finom ebédet követően a program a belvárosban folytatódott, ahol diákjaink bemutatták vendégeinknek a város legfontosabb nevezetességeit. A találkozó kiváló lehetőséget teremtett az ismerkedésre, a kapcsolatok építésére, valamint a német nyelv használatára. Reméljük, hogy a cserekapcsolat a következő tanévben is folytatódik.
 
Kokas Márta és Némethné Gábor Krisztina
 

2026.06.06. - Jézus Szíve nagykilenced

Iskolánkban a 4. és 5. évfolyamról többen elvégezték ebben a tanévben is a Jézus Szíve nagykilencedet, vagyis 9 egymást követő elsőpénteken vettek részt szentmisén, járultak szentgyónáshoz és szentáldozáshoz, hogy közelebb kerüljenek Jézus szerető Szívéhez, amelyhez több ígéret is kapcsolódik. A 4. osztályban – az elsőáldozás évét követően – a szentségi élet elmélyítése a hitoktatás fő feladata: a gyermekek nemcsak megismerik, hanem egyre tudatosabban igyekeznek megélni hitüket. Hálát adunk diákjaink kitartásáért, szüleik támogatásáért és Szalainé Csapó Rita hitoktató lelkes szervező munkájáért. Kérjük Jézus Szentséges Szívét, hogy őrizzen meg mindannyiunkat szeretetében, és vezessen az igaz hitben való további növekedés útján.
 
Szentmise képek>>
Krisztián atya

2026.06.05. - Aporos öregdiákok találkozója 2026

2026 tavaszán újra sor került az Aporos Öregdiákok találkozójára, amelyet az iskola volt tanítványai szerveztek. Köszönet Csuta Rita és dr. Kamrás István lelkes munkájáért.
 
 
 

2026.06.05. - Iskolakóstoló

2026. június 4-én nagy szeretettel fogadtuk a következő tanév legkisebb diákjait. Először Ézsöl Krisztián atyával iskolánk kápolnájában köszöntöttük a lelkes kisgyermeket. Az osztályfőnökök vezetésével elsétáltak a tantermekbe, és örömteli várakozással foglalták el helyüket az iskolapadban. Bátran bemutatkoztak és figyelmesen meghallgatták egymást. A tanító nénik megmutatták a legfontosabb tanszereket és az iskolatáska rejtelmeit. A gyermekek bepillantást nyertek a betűk és számok csodálatos világába, a legbátrabbak az okostáblát is kipróbálták. A sportpályán játékos vetélkedőt szerveztek a pótosztályfőnök, ahol ügyességüket, pontosságukat és gyorsaságukat mérték össze. Elsőseink ügyesen teljesítették az első próbát. Minden kisgyermek örömmel vette át a megérdemelt ajándékot, a feldíszített varázsceruzát.
Köszönjük a szülőknek, nagyszülőknek és az óvodapedagógusoknak, hogy elkísérték a kisgyermekeket és segítették a vidám hangulatú első találkozást. A nyári szünet után szeretettel várjuk a kisgyermekeket!
 
Iskolakóstoló képek>>     
Sántáné Kiss Rita
főigazgató-helyettes

2026.06.04. - APOROS DIÁK A VILÁG LEGJOBB 30 FIATAL DALSZERZŐJE KÖZÖTT

Újabb tehetséges diákunk sikerének örülhetünk! Ottófi Dávid 11.B osztályos tanulónk, Costa Rica-i búcsúdalával a világ legjobb 30 fiatal dalszerzője közé került. Az eseményről bővebb információ a cikkben olvasható.
 
Szívből gratulálunk Dávidnak és további sok sikert kívánunk!
(Kép forrása:https://www.gyorplusz.hu/gyor/costa-rica-i-bucsudallal-jutott-a-vilag-legjobb-30-fiatal-dalszerzoje-koze-a-gyori-fiu_david-ottofi/)

2026.06.04. - A Láthatatlan fény nyomában

Május 27-én a 8.c és 8.d osztályos diákokkal interaktív foglalkozáson vettünk részt a Mobilis Élményközpontban. Az ott eltöltött három óra egy részében szabad játék keretében megismerkedhettünk a hétköznapi életünket meghatározó fizikai és kémiai törvényszerűségekkel. Mivel a nap témája a Láthatatlan fény volt, ezért a továbbiakban a fénnyel kapcsolatos kísérletek voltak a fókuszban. Először 2 fős csapatokban laboratóriumban vizsgáltuk az UV fény hatásait, majd látványos bemutató kísérletek során láthattuk a fény „viselkedését”. Kellemes, élményekben gazdag délelőttben volt részünk ezen a napon.    Bukovics Ildikó szaktanár
Mobilis képek>>
 

2026.06.03. - Versenyeredmények

Harmatcsepp tanulmányi verseny
 
A 2026. május 30-án megrendezett Harmatcsepp tanulmányi verseny országos döntőjében iskolánkból egy tanuló jutott be. Az elődöntők eredménye alapján az első 10 helyezett vehetett részt a döntőn, melyet a budapesti Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpontban tartottak.
Kovács Sára 4. c osztályos tanulóolvasás-szövegértés kategóriában országos 5. helyezett lett, Hájas – Bodor Nóra tanítónő készítette fel.
 
 
Sakkverseny
 
2026. május 15-én került megrendezésre a Rákóczi 350 - Katolikus Iskolák tanulóinak a Győr-Moson-Sopron vármegyei versenye. A rendezvényen iskolánkat 8 tanuló képviselte.
 
Alsós lány kategóriában:
5. helyezést ért el Gaál Gabriella 2. b
8. helyezést ért el Szabó Zorka 3.b
 
A 3. osztályosok között 1. helyezést ért el Kovács Kristóf 3. a osztályos tanuló.
 
Alsós fiú kategóriában:
4. helyezést ért el Kovács Kristóf 3.a
11. helyezést ért el Czunyi Róbert 2.a
12. helyezést ért el Házas Bertalan 2.a
 
Felsős lány kategóriában:
4. helyezést ért el Bányai Noémi Korina 5.a
6. helyezést ért el Tóth Zsófia 6.a
 
Felsős fiú kategóriában:
3. helyezést ért el Kovács Viktor 6.a
 
A tanulókat Lamik János sakkoktató készítette fel.
 
Szívből gratulálunk a kiemelkedő eredményekhez!
 

2026.06.03. - Székelyföldi Csillagtúra

 Székelyföldi Csillagtúra
HAT-KP-1-2025/1-000361, HAT-KP-1-2025/1-000842
osztálykirándulás hetedikeseknek, 2026
 
 
Iskolánk 7.B és 7.d osztálya sikeresen pályázott a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által meghirdetett „Határtalanul!” program keretében, amelynek célja a külhoni magyarsággal való kapcsolatok elmélyítése. A nyertes pályázatok (HAT-KP-1-2025/1-000361 és HAT-KP-1-2025/1-000842) lehetőséget biztosítottak arra, hogy öt napon keresztül Erdély magyarok lakta vidékeit látogassuk meg. A program címe és tematikája: „Székelyföldi Csillagtúra”, amely nemcsak földrajzi, hanem történelmi és kulturális utazást is jelentett számunkra.
A kirándulás során a diákok 6 422 800 Ft -os osztályonkénti támogatással személyesen ismerkedhettek meg a külhoni magyarság életével, hagyományaival és történelmi örökségével. A program minden szempontból komplex módon szolgálta az oktatási-nevelési célokat, miközben tartalmas közösségi élményt is nyújtott.
 
A program állomásai:
 
1. nap: Kolozsvár – Rövid városnézésen vettünk részt, megtekintettük a Szent Mihály-templomot, amely Erdély második legnagyobb gótikus temploma, mellette pedig a város jelképe, Mátyás király lovasszobra áll. Elsétáltunk Mátyás szülőházához is.
 
2. nap: Bögözön a református templomot látogattuk meg. A kb. 1 órás program során Dezső Tibor Attila tiszteletes úr mutatta be a környék egyik lejelentősebb középkori templomát annak XIV. századi freskóival, különleges fakazettás mennyezetével és székelyrovásírásos emlékeivel együtt.
Kirándultunk a Vargyas-szorosban. Ez kétségkívül Erdély és ezen belül a Székelyföld egyik legszebb és legérdekesebb természeti látnivalója, barlangjaival, mészkőszirtjeivel, tanúszikláival, jellegzetes élővilágával egyaránt.
Székelyudvarhelyen, város központjában látható a 2004-ben felavatott Emlékezés Parkjában, tizenhárom mondahős és történelmi személy mellszobrai mellett emlékeztünk történelmünk jelentős eseményeiről.
 
3. nap: Szent Anna-tavat és a Mohos Tőzeglápot kerestük fel.. Erdély szívében, a Keleti Kárpátok Csomád vonulatának legfiatalabb ikerkráterében fekszik a legendás Szent Anna-tó és nagy testvére, a Mohos tőzegláp. Ez a terület botanikai világritkaságoknak, jégkorszakbeli növénykülönlegességeknek ad otthont. Csíkszeredá, a Mikó-vár és benne a Csíki Székely Múzeum megtekintése, amely a Csíkimedence kulturális örökségébe tekinthettünk be, míg Csíksomlyón, felkeressük kegytemplomot, és a csodatévő, több min 500 éves, fából készült Mária-szobrot.
 
4. nap: A székelyföldi fazekasság központjában, Korondon hagyományőrző fazekasműhelyt látogatunk, és elkészítettük saját edényeinket is. Programunk második részében pedig kürtős kalácsot készítettünk. Kora délután Farkaslakán, rövid megemlékezést tartottunk Tamási Áron, a Kossuth-díjas székely magyar író sírjánál, majd Szejkefürdőn, tiszteletünket tettükk Orbán Balázs, „a legnagyobb székely” sírjánál és megtekintettük a Mini Erdély Parkot.
 
5. nap: Hazafelé út közben a Tordai Sóbányát látogattuk meg. Ez a föld alatti világ egyszerre lélegzetelállító és varázslatos, ahol a sci-fi filmeket idéző látvány, a gyógyhatású sós levegő és a történelmi hangulat különleges élményt nyújtott mindannyiunknak.
 
A program során tanulóink nemcsak a természet szépségeiben és az épített örökségben gyönyörködhettek, hanem aktív részesei is lehettek a kulturális életnek. A kirándulás maradandó élményeket nyújtott: elmélyítette a történelmi ismereteket, erősítette a nemzeti identitást, és fejlesztette a szociális érzékenységet. Diákjaink nyitottabbá, érdeklődőbbé váltak, számos új barátság szövődött, és osztályközösségeink is megerősödtek. Ezúton is szeretnénk köszönetet mondani a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásáért, valamint a Rozetta Tours Utazási Iroda szakszerű szervezőmunkájáért. Kirándulásunk nem csupán egy tanulmányi út volt, hanem egy életre szóló közösségi és lelki élmény, amelyet mindannyian magunkkal hoztunk haza.
 
Határtalanul képek>>

2026.06.03. - Koszorúcska

Alsó tagozatos tanulóink számára a 2025/2026. tanévben is biztosítottuk a gyermektánc szakkört. Lehoczkyné Idei Viola táncoktató - aki egyben édesanya is, önzetlen felajánlásként vállalta a tánctanítást. Heti két alkalommal, két korcsoportban oktatta a kisdiákokat. Töretlen lelkesedéssel adta át a tánc iránti szeretetét és hatalmas tudását. A közös és kitartó munka eredményét megtapasztalhattuk június 2-án délután, amikor 18 kisgyermek bemutatta fergeteges tánctudását. A műsor végén a szülők is bekapcsolódtak a vidám táncba. Hálás köszönetünket fejezzük ki Violának az egész éves fáradhatatlan munkájáért!      Alsó tagozat
 
Koszorúcska képek>>                         

2026.05.29. - Boldog Apor Vilmosra emlékeztünk

Boldog Apor Vilmos vértanú püspök ünnepén iskolánk pedagógusaival és diákjaival közös szentmisén vettünk részt, kérve az ő oltalmát és közbenjárását közösségünk számára. Krisztián atya szentbeszédében rámutatott, Apor Vilmos és a Jó Pásztor példája arra hív, hogy merjünk többek lenni, mint egyszerű „béresek" a mindennapokban. Béres az, aki kikapcsolja a telefonját, ha a barátjának bajban van szüksége rá; béres az, aki elfordul, ha az iskolában bántanak valakit, mert „semmi köze hozzá". Pásztornak lenni pedig azt jelenti, hogy felelősséget vállalok a mellettem lévőért, akkor is, ha ez áldozattal jár. A szentmise után az iskolavezetés megkoszorúzta Apor püspök úr szobrát, majd Holy Eszter szervita nővér képes beszámolóval ismertette, hogy diákjaink rászorulóknak szánt nagyböjti adományai célba értek. Az ünnepség végén Áder Ferencné főigazgató asszony okleveleket adott át a különböző versenyeken szép helyezéseket elért diákok részére.
 
Apor napi mise képek>>

2026.05.27. - IFJÚSÁGI HANGVERSENYEK A GYŐRI FILHARMONIKUSOKKAL

Számtalanszor megtapasztalhattuk már, hogy az élő zenének nincs párja. Ebben a tanévben a nagyoknak, a felsős és gimnazista diákjainknak kétszer is alkalma nyílt a Győri Filharmonikus Zenekar jóvoltából ezt az élményt megélni. 2025 decemberében a Diótörő ismert dallamai teremtettek karácsonyi hangulatot Baross Ádám karmesternövendék jóvoltából, majd május 26-án, pünkösdöt követően a táncok világába kalauzolt bennünket a zenekar Mester Dávid karmester irányításával.
Tudjuk, hogy a tánc szinte egyidős az emberrel, együtt alakult, fejlődött évszázadokon át. A műsorban kaleidoszkópszerűen villantak fel a táncok a különböző korokból, a világ különböző tájait bejárva. Nyitányként a Vadak tánca szólalt meg (ez a korabeli hevy metal lehetett) a barokk időszakából. Aztán főleg a XIX. és XX. századból hallhattunk műveket: a cseh zeneszerző Dvorak polkáját, pártfogója Brahms egyik magyar táncát, Hacsaturján örmény zeneszerző Álarcosbál című balettzenéjéből a keringőt. Azt is megtudtuk, hogy erre a zenére előszeretettel építik a kűröket a műkorcsolyázók is. Olyan ismert számok is elhangzottak, mint a Habanera Bizet Carmenjéből, a Can Can Offenbach Orfeusz az Alvilágból című művéből, Debussy gyönyörű impresszionista zenéje a Kis szvitből. Bartók Magyar képek című sorozatából az Ürögi kanásztánc Ligeti György egyik hírhedt polkájával került párba. Ez utóbbira szinte valamennyi diák emlékezett utólag is, mert érdekességképpen megtudtuk, hogy különböző okokból betiltották a külföldre emigrált zeneszerző művét. Ezt azóta is nyomozzuk.
Hallottunk egészen könnyed kortárs darabokat is, Rutter egy jazz keringőjét a zenekar fuvolistájának szólójával, valamint mexikói kortárs zenét, Marquez Danzonját. A darab érdekessége, hogy a Dudamel karmester által a venezuelai szegénysorsú, tehetséges gyerekekből alapított Simon Bolivár Ifjúsági Zenekar tette a művet világszerte ismertté. Így latinos hangulatban zárult a hangverseny, amelyhez a nyári forróság is megérkezett az iskola falai közé. Nem bántuk, hogy kicsit hosszabbra sikeredett ez a hangverseny!
Megköszönjük a Győri Filharmonikus Zenekar színvonalas munkáját, az élményeket, amelyben részünk lehetett a tanév során. További eredményes munkát, sikeres koncerteket kívánunk az együttesnek és várjuk őket vissza jövőre is!
Iván Gabriella
 

2026.05.26. - A Fedák Sári-ügy, avagy minden jegy elkelt

Osztályommal a Pesti Magyar Színházban néztem meg az A Fedák Sári-ügy című előadást, ami nagy élmény volt számomra. A színházlátogatás előtt a New York kávéházat is megcsodáltam, amely a századforduló művészvilágának egyik legismertebb találkozóhelye volt. Ahogy a kávéház pompás belső tereit szemügyre vehettem, könnyen el tudtam képzelni azt a korszakot, amelyben írók, színészek és művészek éltek és alkottak. E hely segítségével könnyebben feldolgozhattam Fedák Sári történetét is, hiszen az előadás ugyanennek a világnak a csillogását és tragikumát idézte meg.
 
 
A múlt és a jelen folyamatos egymásba csúszása jól érzékeltette a színésznő belső vívódásait, a korabeli dalbetétek megfelelően oldották a tragikus történetet, így az előadás egyszerre vált szórakoztatóvá és megrendítővé. Kubik Anna kiváló alakítással jelenítette meg az idős, megtört, mégis szenvedélyes Fedákot, míg Kiss Anna hitelesen formálta meg a fiatal, ünnepelt primadonnát. Soltész Bözse játékában az önfeláldozó szeretet motívuma fogott meg. Úgy érzem, nemcsak egy színházi előadást láthattam, hanem egy korszak emberi és történelmi drámájába is betekintést nyerhettem. A darab arra is rámutatott, milyen könnyen felemelhet és gyorsan le is taszíthat valakit a hírnév és a politika világa. Az előadás legfontosabb tanulsága számomra az volt, hogy a tehetség és a siker mögött mindig ott áll egy érző, esendő ember.
Sipos Balázs 11.A
 

« 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 »