A 11-12. évfolyamos magyarfaktosok 2025. március 4-én Budapestre utaztak híres magyar költők, írók nyomában Gyallai Beatrix és Horváth Márta tanárnővel: Utunk először a Nemzeti Múzeum előtt álló Arany János-szoborhoz vezetett, ahol Toldi Miklós és szerelme, Rozgonyi Piroska őrzi a költő emlékét.
„Majd a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) tettünk látogatást. Csupán egy órát töltöttünk ott, de ez alatt az idő alatt megismertük a Petőfi körül kialakult összes lehetséges kultuszt, valamint megfejtettük, hogy melyik lehet a valós kép róla. Beszéltünk ezen kívül Petőfi kapcsolathálózatáról, illetve életművéhez kapcsolódó műtárgyakat tekinthettünk meg. A Landerer-nyomdában pedig kinyomtattunk egy Apor című lapot. Nagyon élveztük az interaktív tárlatvezetést, a szívélyes vendéglátást.”
(Gábor Emma 12.B, Tóközi Bernadett 12.C)
„A kirándulás második állomása az Ady Emlékház volt, ahol megtekinthettük Ady Endre és felesége, Boncza Berta otthonát. Lakásuk az 1. emeleten található, ahová néhányan - Adyhoz hasonlóan - lifttel mentünk fel. Az ajtón belépve az előtérben találtuk magunkat, ahol rengeteg kép díszítette a falakat, bemutatva Ady életének fontosabb személyeit, eseményeit. A tárlatvezetés során bejárhattuk az összes helyiséget az egyébként nem túl nagy lakásban, mely egy szalonból, fürdőszobából és két szobából állt. A berendezést fényképek és Adyék cselédje segítségével rekontruálták, sok eredeti bútort megőrizve. Több személyes tárgyat is megtekinthettünk, például Csinszka hajtűit, csészéit, illetve Ady töltőtollát. Közben sok érdekességet hallhattunk Ady életéről, mint például Csinszkával való megismerkedésük történetét. A program végén lehetőség volt Ady kalapját is felpróbálni, végül a csapat sok új információ birtokában indulhatott a következő úti cél felé.”
(Tompos Iringó 12.A, Németh Amina 12.A)
„A Centrál Kávéházban egy irodalmi zsúr részesei lehettünk kedd délután, hiszen a Nyugat c. lap szerkesztői is keddenként szoktak összeülni épp azon a helyen, ahol a mi asztalaink is álltak. Ahogyan őket, bennünket is finom pogácsával és vízzel fogadtak. Miután egy izgalmas előadásból megismertük a századfordulós Budapest kávéházi életét, mozgófilmet néztünk az egykori Budapestről, kézbe foghattunk eredeti kávéházi tárgyakat, és hallhattunk a nyugatos írók sajátos szokásairól, Kosztolányi és Karinthy vicceiről, mi is versfaragásba kezdtünk a számlacsík hátulján, ahogy azt költő elődeink is tették. Így mindannyiunkat hivatalosan „A Centrál Költők Társasága” tagjai sorába fogadtak.” (Horváth Márta magyartanár)
„A budapesti kirándulásunk utolsó állomása a Fiumei Úti Sírkert volt, ahol egy irodalmi séta keretein belül híres magyar írók, költők, történelmi személyek síremlékeit tekinthettük meg, miközben rengeteg érdekességet hallhattunk az életükről, többek között a Petőfi család, Arany, Ady, Kosztolányi, Babits síremlékét láthattuk. József Attilának és családjának A betűt formázó sírja volt a legérdekesebb számunkra, amit fű borított a Tiszta szívvel című versre utalva: „Halált hozó fű terem gyönyörű szép szívemen.” Nagyon különleges élmény volt megtekinteni a nemzet nagyjainak nyughelyét.”
(Béres Virág 12.C, Bognár Lilla 12.C, Fehér Fanni 12.B)