Október 20-án, pénteken, 10:00-kor az Aulában, az 1956-os forradalom és szabadságharc 67. évfordulóján, rendhagyó történelemórát tartott a 12. osztályos diákoknak Áldozóné Tatai Zsuzsanna levéltáros, főtanácsos, a Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Vármegye Győri Levéltárának a munkatársa és Áldozó István főlevéltáros, osztályvezető, , a Magyar Nemzeti Levéltár Győr-Moson-Sopron Vármegye Győri Levéltárának a munkatársa. A powerpointos előadásokat Áldozó István kezdte, aki az 1956-os forradalom és szabadságharc Győr-Sopron megyei előzményeiről beszélt.
Megtudtuk többek között, hogy ki volt Szigethy Attila, Tihanyi Árpád és Földes Gábor, milyen szerepük volt a forradalmi történésekben. Továbbá azt is megtudtuk, hogy egyházi személyek is részt vettek az eseményekben, például Rédly Elemér atya. Elemér atyát azért ítéltek koncepciós per keretében börtönbüntetésre, mert részt vállalt, egy „illegális szervezkedésben”, méghozzá a kispapokat összefogó továbbtanulás megszervezésében. A másik egyházi személy, Lányi János kanonok eltemette a Győrben megölt 3 fiatalt, Máté Máriát, Halász Ödönt és Szabó Bélát, akiket a győri börtön előtt ártatlanul lőttek le. Lányi János ezért a „tettéért” 6 év börtönt kapott.
Az előadást Áldozóné Tatai Zsuzsanna folytatta, aki Török Istvánról tartott előadást, aki az 1956-os győri események mártírja volt. A diákok sok ismerettel gazdagodtak az előadások során a vármegyei és győri eseményekkel kapcsolatban. Ez fontos, mivel a fővárosi eseményekkel kapcsolatban sok információval rendelkeztek a tanulók, de a helyi történesek ismerete 1956-al kapcsolatban eddig háttérbe szorultak a diákság körében. Ezt az űrt pótolta most ez a rendhagyó történelemóra.
Fekete László történelemtanár