RAKU ÉGETÉS KÁLDI KÁROLY FAZEKASMESTERNÉL
2023.01.27. RÁBAPATONA
„Raku = a ráérő idő élvezete”

Művészeti iskolán első félévének témája a „Mesés kelet” boncolgatása kapcsán jutottam el Japán tradicionális kerámiaművészetéhez, ahol eredetileg japán dísztárgyakat, illetve a teaszertartáshoz használt teástálakat (-csészéket) illettek a ’raku’ kifejezéssel. Ez egy különleges, az esetlegesség virtuozitásán alapuló redukciós égetési gyakorlat.
Pénteki napon a 13.50-es távolsági járattal indultunk el a művészeti iskola továbbképzős diákjaival Rábapatonára. Bő fél órás utazás után megérkeztünk Káldi Károly fazekasmesterhez, aki feleségével nagy szeretettel fogadott minket. A ’K 129’ fehér molochit samottos masszából előzőleg az iskolában elkészített agyagedénykéink már a műhelyben sorakoztak, amiket korábban a helyszínre szállítottam annak érdekében, hogy a mester fogadásunkra a megfelelő térfogatú kemencét tudja megépíteni az udvari égetéshez.
Első feladatunk a már zsengélt edénykék mázazása volt. A mázzal való öntés és mártás technikájának elsajátítása után zöld- és színtelen mázasan, rézoxid díszítéssel kerültek az udvari, gázégős kemencébe tárgyaink. Az első égetésnél gyönyörű hóesésben feszülten figyeltük a hőérzékelő kijelzőjét, vajon mennyi idő alatt éri el az 1000 celsius fok fölötti hőmérsékletet. Negyed négytől öt óráig tartott, amíg a kemence elérte a kívánt hőfokot.
Ekkor kezdődött csak igazán az izgalom bennünk, vajon milyenek lesznek az 1000 fokosan kemencéből kivett, faforgáccsal megszórt, lángokba és füstbe visszafojtott tárgyaink. Nagy volt a csodálkozás diákjaink körében is, hiszen a hamuból kivett kerámiák fémes felületet kaptak. A már kihűlt cserepek dörzsöléssel való tisztítás után érték el végleges kinézetüket.
Vendéglátóink a fatüzeléső plattenes tűzhelyen forró gyümölcsteával kínáltak bennünket, mert bizony estefelé már igazán jeges volt a szél…
Kétszeri kemenceindításra volt szükség az összes edényke kiégetéséhez. A program végén hálás szívvel mondtunk köszönetet a nem mindennapi élményért vendéglátóinknak. Este nyolc óra előtt pár perccel fáradtan, de élményekben és tudásban gazdagodva értünk vissza Győrbe.
Az elkészült raku kerámiákat a Művészeti Iskola I. féléves vizsgakiállításán tekinthetik meg az érdeklődők a tanév végéig.
Boda Ildikó
Apor AMI intézmény-egység vezető